Hotspot
Hizmetler > Sistem & Ağ > Hotspot

Hotspot

Hostpot ( Güvenli İnternet Paylaşımı ) Nedir ?

  • Kamusal alanda internet paylaşımı yöntemi olarak açıklayabiliriz .
  • Basit bir şekilde internet ağına erişmek isteyen kullanıcılar şirket/kurum ağından izole edilerek internete çıkışları sağlanır .
  • Bu yöntem içerideki bilgi güvenliğini sağlarken bir çok avantaj sağlar .
  • Hotspot ile gelen kullanıcılara limitleme yapabilir ve kayıt altına alabilirsiniz

Wifi Hotspot Nedir ?

Kablosuz erişim noktası olarak tanımlayabildiğimiz Hotspot genelde otel , restoran gibi halka açık noktalarda kurumların ücretsiz olarak sunduğu internet olarak karşımıza çıkmaktadır . Bazı durumlarda ücrete tabi olarak da verilen Wifi Hotspot temelde sabit olmayan kullanıcıların internete çıkmasına olanak sağlamaktadır .

Kablosuz ağları yapılandırırken erişim noktasında çeşitli güvenlik önlemleri almak gerekir . Aynı şekilde Wifi kapasitesini dengelemek için şifresiz şekilde paylaşılan Kablosuz Ağ Kimliğine (SSID ) bağlandıkdan sonra bir onaylama süreci ile ağa dahil edilmesi gerekmektedir .

Bu onaylama başka otomatik yada manuel oluşturulan kullanıcı adı ve şifreyle olabildiği gibi SMS , TC Kimlik NO , Pasaport No , Telefon No yada E-mail gibi kriterler baz alınarak da yapılabilir .

Hotspot loglama yapar mı ?

Onaylama yaptığımızda doğal olarak kullanıcının kişisel bilgilerini almak ve bunu 5651 sayılı yasa gereğince sağlamak mümkündür .

Bu şekilde loglama yapıldığı takdirde yasal sorumluluk yerine getirilmiş olacağından hem kurum hem de diğer kullanıcıların güvenliği tehlikeye atılmamış olur .

Hotspot’u yapılandırırken Firewall (Güvenlik Duvarı ) ile genel ağ yönetimi de yapılabildiği gibi loglama , kısıtlama , internet hızı/kotası limitleme gibi işlemleri de kolaylıkla yapılabilir .

Hotspot Doğrulama Yöntemleri Nelerdir ? 

  • C. Kimlik Doğrulama .

    *Genellikle Otel , Restoran , Cafe , gibi yerlerde belirli süreli internet  kullanacak kullanıcılar için kullanılan yöntemlerdendir . Kişi TC kimlik numarası üzerinden bilgileri doğrulanarak sisteme kabul edilir ve bu şekilde loglama da yapılabilmiş olur .

  • Pasaport NO Doğrulama

*TC uyruklu olmayan diğer ülke vatandaşlarını özellikle otellerde Pasaport numarası ile doğürulayabilir kayıt edebilirsiniz .

  • SMS ile doğrulama

  *Kullanıcının kimliğini doğrulayacak bir diğer yöntem de üstüne kayıtlı telefon numarasına gönderilen SMS olacaktır . Bu yöntemde hotspot sistemleri gönderilen SMS için ücretlendirme yapmaz .

  • Kullanıcı oluşturma

 *Wifi hattını şirket çalışanlarınız yada uzun süreli kullanacak kullanıcılar için kullanıcı adı ve şifre oluşturarak geçerlilik süresini belirleyebilir daha kolay kullanmalarını sağlayabilirsiniz . Cihazlar kullanıcı adını MAC adresleriyle birlikte sisteme kaydettirirler ve aynı cihazda belirlenen süreler içinde tekrar kullanıcı adı şifre girilmesi gerekmeyebilir .

KVKK UYUMLU İzinli Data – Kampanya Yönetimi

Ayrıca Kullandığınız Hotspot ürünleri KVKK’ya uyumlu olarak kişisel verileri kayıt altına aldığı için gelen ziyaretçilere e-posta ve sms pazarlama yapabilirsiniz . Sisteme ekleyeceğiniz bir onay mekanizmasıyla dileyen müşterileriniz sizden daha sonraki süreçte kampanya bildirimi alabilirler .

Özellikle Otel ver Restorantlarda yoğunluk zamanlarını belirleyip karlılığını arttırmak için daha az yoğun olan saatlere indirim kampanyaları koyarak müşterilerinize cazip fırsatlar sunmanıza olanak sağlar .

Teklif ve Danışmanlıkİletişim kurabilmemiz için e-posta adresinizi ve telefon numaranızı doğru yazınız.