Dijital Santral
Hizmetler > Santral > Dijital Santral

Dijital Santral

Dijital Santral Nedir ?

Dijital Santral teknolojinin özellikle de internetin gelişmesiyle klasik telefon sistemlerinin yerini almaya başlayan dijital haberleşme sistemleridir . Analog sistemlere Altyapı maliyeti düşüktür . Analog sistemlerde Telekom omurgalarından çeşitli kablolarla ana santrallere oradan saha dolaplarına ve kullanım noktasına kadar iletilmesi gerekir . Dijital santrallerde ise bu iletimin hali hazırda yapılmış olan internet altyapısıyla mümkündür .  

 

Dijital Santral Avantajları 

 

Dijital santraller  donanım olarak üretilip sunulduğu gibi yazılım tabanlı olarak da sunulabilir . Grandstream , Dinstar  donanım olarak dijital santral ürünlerimizdendir .  3CX PhoneSystem   Yazılım olarak ölçeklendirilebilen dijital santral ürünüdür . 

Avantajları ; 

  • Karmaşık kablolamalar gerektirmez. Ethernet ve Wifi altyapısıyla düzgün bir şekilde dağıtım gerçekleşebilir.
  • Kolaylıkla ölçeklendirilebilir . Şubeler arası lokasyon bağımsız kurulum yapılabilir. 
  • Lokasyona yerel olarak kurulabildiği gibi Bulut Teknolojisi ile satın alım yapmadan kiralama usulü ile de kullanılabilir.
  •  Dahili sayısı ve genişlemesi Analog sistemlerdeki gibi ek kart gerektirmez . Daha az maliyetli ve daha hızlıdır . 
  • Uzaktan Çalışma ( Ev-Ofis) sisteminde uygundur .  İnternete erişebilen PC , Laptop yada IP telefona dahili kurulumu yapılarak  Home Office kullanıcılarına da hizmet verebilir . 

 

Voip Nedir ?

Voice Over Internet Protocol kısaltmasıdır . İnternet üzerinden Ses sinyallerini gönderme teknolojisi olarak tanımlanabilir .   IP Telefon , PC , Laptop ve Cep Telefonu Client programları vasıtasıyla Dijital Santral üzerinden iletişim sağlanır . Bu iletişim için geliştirilmiş SIP ( Session Initiation Protocol ) vasıtasıyla sesli görüşme gerçekleşir . 

 

Türkiye’de BTK onaylı Telekom Operatörleri Voip telefon numarası hizmetini sağlamakta ve analog hatlara göre daha uygun görüşme paketleriyle hizmet sunmaktadır . Firmamız da bu Telekom operatörleriyle çözüm ortaklığı yaparak bu hizmeti müşterilerine sunmaktadır .

Voip Hat Tahsisi 

BTK Onaylı Telekom operatörleri tarafından sağlanan hat tahsisidir .  0850’li hatlar alınabileceği gibi 0216 , 0212 ve yerel kodlarla da Voip Hatlar tahsis edilebilmektedir . 

Voip Hat Taşıma 

Cep telefonlarında operatör değişikliği yapılabildiği gibi  Voip hatlarda da operatör değişikliği yapılabilmektedir . Farklı voip operatörler arası veya Analog operatörden Voip operatöre geçişler yapılabilir . 

 

IP Telefon Nedir ? 

 

SIP , H.323 gibi protokoller çalışan telefonlardır .  Voip Telefon yada IP telefon olarak adlandırılır . Analog telefonlardan farklı olarak gelişmiş dijital özelliklere sahiptir . Voipde Sesli görüşme yapabildiği gibi Görüntülü görüşme ,  faks ve medya gönderme gibi işlevler de kazandırılabilir . 

SIP Hesabı; Dijital santral üzerinde tanımlanan SIP protokolü destekli dahili hesabıdır . Kullanıcı adı ve şifre ile IP telefona tanımlanarak kullanılır . 

IP telefon çeşitlerine ürünlerimiz içinden bakabilirsiniz ;

Voip Gateway 

Voip Gateway’ler Analog hatların dijital santrale bağlanmasını sağlayan aygıtlardır . Aynı şekilde Dijital santrallerin de Analog telefonlara çıkışını sağlayan Voip Gateway çeşitleri de mevcuttur . 

Burada iki kavram karşımıza çıkart  FXS ve FXO  

 

FXS – Yabancı Santral Abone arabirimi olarak adlandırılabilir . Telekom operatöründen gelen hattı duvar  analog ucudur . 

FXO –  Yabancı Santral Ofis Birimi . Telefon yada faks makinasının takılı olduğu jacktır . 

 

FXO Gateway Analog hattı dijital santralinize bağlamaya yarar . 

FXS Gateway  ise dijital santralinizi analog telefonlara bağlamaya yarar.  

 

Teklif ve Danışmanlıkİletişim kurabilmemiz için e-posta adresinizi ve telefon numaranızı doğru yazınız.